Figyelem
- Négy csapatnak biztosítunk lehetőséget az erőmű meglátogatására és a Magyar Málta Szeretetszolgálat vonatkozó működésének megismerésére.
- 12 évesnél idősebb látogatókat várunk (18 év alatt szülői beleegyezéssel).
- A program 90 percig tart.
- A találkozóhely és az erőmű közti utazást biztosítjuk.
“A hit védelme és a szegények szolgálata”
Több mint kilencszáz éve ez minden Máltai szervezet jelmondata a világon.
Napjainkban ugyanolyan fontos a hit védelme, amelyet ma példamutatásunkkal, a szegényekhez, bajbajutottakhoz való odafordulásunkkal, szeretetünkkel próbálunk szolgálni.
A mai kor elvárásai szerint végezzük munkánkat, amelynek legfõbb értékei a közösség ereje, a feladathoz való alázat, a magas szintű szakmai felkészültség, de talán legfontosabbként a rászoruló ember valódi szolgálata.
Magyar Máltai Szeretetszolgálat az E.ON-nal együttműködve a „Felzárkózó települések” programjának keretében napelemerőművet létesített Tiszabőn. Az itt megtermelt árammal olyan családok fűtését támogatják, ahol 3 évesnél fiatalabb kisgyerek.
A Tiszabő mellé telepített naperőmű kb. 70-80 család fűtéstámogatására elegendő zöld energiát termel.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat, mint az 1404/2019. (VII. 5.) „Felzárkózó települések” hosszú távú kormányprogram koordináló szervezete, nagy hangsúlyt fordít a gyermekek első három életévére – ez pedig nem működhet egészséges lakóhelyiségek nélkül. A Szeretetszolgálat Tiszabőn létesített Szociális Naperőművének célja, hogy minden olyan lakásban, ahol kisgyermek él, legyen legalább egy egészségesen és biztonságosan fűtött szoba. Mivel az elektromos fűtés drágább, mint a fafűtés, felmerült az az ötlet, hogy az elektromos energiát a település termelje meg megújuló energiával, naperőmű segítségével – a szociális tűzifa mintájára, szociális naperőmű telepítésével.
A projektben résztvevő lakosokat pályázat során választották ki, fontos szempont volt, hogy a családban éljen legalább egy három évnél fiatalabb kisgyermek, a család jövedelmi viszonyai alacsonyak legyenek, rendelkezzenek előrefizetős mérőórával, vagy működjenek együtt annak kialakításában. A családok a fűtőpaneleket jelképes áron bérelhetik a fűtési szezon hat hónapjára. A konstrukció hátránya, hogy a megtermelt áramot értékesíteni kell, az ebből származó bevételt pedig számos kapcsolódó költség terheli (menetrendezés, mérlegkör, stb.), valamint az áram tőzsdei árának változása is jelentősen befolyásolja a támogatásra fordítható összeget. A következő cél ezért a közösségi naperőművek hatékonyabb működtetését lehetővé tevő jogi környezet megteremtése lesz.
A Szociális Naperőmű nem csak fűtési támogatást ad a rászorulóknak, de értéket is teremt, hiszen megtanít takarékoskodni, együttműködni, megvédeni értékeiket.
Tiszabő, Május 1. út 14.
https://www.szocialisnaperomu.hu/