Figyelem
- Az erőművet 10 éven aluli gyermekek nem látogathatják
- Fényképek készítése csak a kijelölt helyszíneken megengedett.
2020 március 26-án a Mátrai Erőmű Zrt. és leányvállalatai az MVM Csoport tulajdonába kerültek, 2021. július 1-jétől új néven, MVM Mátra Energia Zrt.-ként folytatja működését.
Az 1969 óta üzemelő mátrai erőmű Magyarország egyetlen jelentős hazai primer energiaforrására, a lignitre alapozott erőműve, összesen 950 MW-os beépített kapacitással hazánk második legnagyobb villamosenergia-termelője és bizonyos rendszerszabályozási feladatokban is fontos szereplő. Az erőmű a keleti országrészben az egyetlen folyamatosan üzemelő nagyerőmű, ellátásbiztonság szempontjából kiemelt jelentőségű, továbbá a régió kiemelt foglalkoztatója, közvetlenül és közvetve több ezer munkahelyet teremt.
Lignit alapú blokkjaiba a tüzelőanyagot két saját tulajdonú bányájából, a visontai és bükkábrányi külfejtéses bányáiból szállítja be.
Az erőmű a megújuló energiatermelésben 2002 óta van jelen, amellyel jelentős mértékben hozzájárult az Európai Unión belül vállalt fenntarthatósági mutatók teljesüléséhez. A CO2 – kibocsátás csökkentése érdekében a társaság a tüzelőanyaghoz keverve 11-12%-os mennyiségben biomasszát is éget.
Az erőmű jelenlegi formában tervezetten 2025-ig üzemel, ezután a lignit tüzelésű blokkok helyett új modern technológiájú termelő egységek kapcsolódnak be az áramtermelésbe.
Az új tulajdonos célja, hogy a mára elavult és nem hatékonyan működő energiatermelő létesítményt modern, karbontakarékos és gazdaságosan termelő rendszerré alakítsa. Magyarország 2050-es karbonsemlegességi céljainak eléréséhez elengedhetetlen technológiájának átalakítása összhangban a Nemzeti Energia- és Klímatervvel. Az MVM Csoport zöld jövőképének megvalósítása, a széntechnológia kivezetése összhangban van az uniós energia- és klímapolitikai célokkal is.
Látogatóink megismerkedhetnek a lignitbázisú villamosenergia-termelés technológiai folyamatával egy kisfilmen keresztül. Kisvonatos kirándulás keretében megtekinthetik az erőmű monumentális létesítményeit, kívülről a kazánokat, turbinákat, elektrofiltereket, valamint egy világszabadalommal rendelkező berendezést: a Heller – Forgó féle száraz hűtőtornyokat, melyek egyikébe be is mehetnek kísérővel, ahol elsőként a világon beépítésre kerültek a füstgáz-kéntelenítő berendezések, amelyek nedves mészköves technológiával „kimossák” a lignit eltüzelése során keletkező kéndioxidot a füstgázból. Az egyedülálló megoldást azóta a világ több pontján is alkalmazzák.