Figyelem
- Az erőművet 10 éven aluli gyermekek nem látogathatják.
- A 14 éven aluli gyermekek kizárólag szülői felügyelettel vehetnek részt a programon.
- A programra kérjük hozzák magukkal személyi igazolványukat.
- Az üzemlátogatás során zárt, lapos talpú cipő és a zárt ruházat viselése kötelező.
- Az erőmű veszélyes üzem, ezért a létesítményre vonatkozó munkavédelmi előírások betartása minden látogató számára kötelező.
- Alkoholos befolyásoltság, illetve egyéb tudatmódosító szerek hatása alatt álló személyek belépése tilos!
- Fényképezés nem megengedett.
- Parkolás az erőmű vendégparkolóban lehetséges. GPS: 47.792011, 20.066377
Erőművek éjszakája a Mátrai Erőműben
- A látogatás várható időtartama: 3 óra
- A látogatók megismerkedhetnek a lignitbázisú villamosenergia-termelés és a külfejtéses bányászat technológiai folyamataival.
- Erőmű látogatás: Az üzem működését bemutató rövid kisfilm megtekintését követően csoportosan, szakmai vezető kíséretében megtekinthetők lesznek az erőmű monumentális létesítményei, kívülről a kazánok, turbinák, elektrofilterek, valamint egy világszabadalommal rendelkező berendezés is: a Heller – Forgó féle száraz hűtőtornyok, melyek egyikébe be is mehetnek a látogatók. Itt kerültek elsőként a világon beépítésre füstgáz-kéntelenítő berendezések, amelyek nedves mészköves technológiával „kimossák” a füstgázból a lignit eltüzelése során keletkező̋ kén-dioxidot. Az egyedülálló megoldást azóta a világ több pontján is alkalmazzák.
- Bányalátogatás: Szakmai vezető kíséretében először a bányakilátóból lehet betekintést nyerni a visontai bánya működésébe, ahol a látogatók megismerkedhetnek a külfejtéses bányászat technológiájával, majd egy speciális terepjáró járművel (MAN) lemehetnek a bányába, a hatalmas bányagépek közelébe. Rossz időjárás esetén a bányakilátó után egy szerelőtéren álló bányagép megtekintésére kerül sor.
Cégtörténet és technológia
Az 1969 óta üzemelő Mátrai Erőmű Magyarország egyetlen jelentős hazai primer energiaforrására, a lignitre alapozott erőműve. Összesen 950 MW-os beépített kapacitással hazánk második legnagyobb villamosenergia-termelője és bizonyos rendszerszabályozási feladatokban is fontos szereplő. Az erőmű a keleti országrészben az egyetlen folyamatosan üzemelő nagyerőmű, amely ellátásbiztonság szempontjából kiemelt fontosságú. A régió meghatározó foglalkoztatójaként közvetlenül és közvetve több ezer munkahelyet teremt.
Az erőmű lignit alapú blokkjaiba a tüzelőanyagot két saját tulajdonú bányájából, a visontai és bükkábrányi bányákból szállítja be. A visontai külfejtéses bányászati tevékenység 1964-ban vette kezdetét a K-I. bányamező nyitásával, melyet a Nyugati bánya, majd a K-II. bánya leművelése követett. A Déli bányában a meddőtermelés és a széntermelés 2020-ban befejeződött. A Keleti-II. bányamező folytatásaként a Keleti-III. bánya művelése 2015-ben kezdődött el. A bányaművelési tevékenység része a leművelt bányaterületek tájba illesztése, úgynevezett rekultiválása, valamint a területek alkalmassá tétele más célú hasznosításra. Ennek során rézsűrendezésre és fásításra kerül sor, a megújuló energiatermelés növelése érdekében pedig a hányótetőt alkalmassá teszik fotovoltaikus (PV) erőmű létesítésére.
Az erőmű a megújuló energiatermelésben 2002 óta van jelen, amellyel jelentős mértékben hozzájárult az Európai Unión belül vállalt fenntarthatósági mutatók teljesüléséhez. A CO2 – kibocsátás csökkentése érdekében a társaság a tüzelőanyaghoz keverve 11-12%-os mennyiségben biomasszát is éget. A Mátrai Erőmű modernizációja a 2023-tól elkövetkező 10 év egyik legjelentősebb hazai energetikai projektje lesz.
A Mátrai Erőmű Zrt. és leányvállalatai 2020-ban az MVM Csoport tulajdonába kerültek. A társaság a tevékenységét 2021. júliusától új néven, MVM Mátra Energia Zrt.-ként folytatja.
Az új tulajdonos célja, hogy a mára elavult és nem hatékonyan működő energiatermelő létesítményt modern, karbontakarékos és gazdaságosan termelő rendszerré alakítsa. Magyarország 2050-es karbonsemlegességi céljainak eléréséhez elengedhetetlen technológiájának átalakítása összhangban a Nemzeti Energia- és Klímatervvel. Az MVM Csoport zöld jövőképének megvalósítása, a széntechnológia kivezetése összhangban van az uniós energia- és klímapolitikai célokkal is.
3271 Visonta, Erőmű utca 11.
https://mert.mvm.hu/
TÉRKÉP: https://maps.app.goo.gl/4xAmcY7qJcqzvHXY6