Hasznos tudnivalók, illetve szabályok a látogatóknak:
- A telephelyeket 14 éven aluli gyermekek nem látogathatják.
- A bejáráshoz terepi cipő viselése ajánlott.
- A Miskolctapolcai vízműben a technológiai tér hőmérséklete 11o C.
A víz a kezdetektől meghatározó szerepet játszott a földi élet, az emberiség kialakulásában és fejlődésében. A lakott területek vízellátásának, majd később a szennyvíz elvezetésének biztosítása a civilizáció kialakulása óta, mindig a legfelelősségteljesebb feladatok közé tartozott. Ezt a felelős örökséget viseli a MIVÍZ Kft., mint a régió meghatározó közszolgáltató szereplője.
Az alapfeladatokhoz kapcsolódó tevékenységként végzi a Társaság a város fürdőinek vízellátását biztosító termálkutak üzemeltetését, a Mályi – Nyékládháza – Kistokaj, illetve Bükkszentkereszt – Répáshuta felé történő ivóvízátadást, továbbá a Mályi – Nyékládháza, Szirmabesenyő, Alsózsolca, Arnót, Bükkszentkereszt települések szennyvizeinek átvételét követő tisztítást a partner szervezetekkel létrejött szerződés alapján.
Miskolc város vízellátása elsősorban a Bükk hegység karsztvizeire épül. A karsztvizek kitermelése egyrészt gravitációs vízművekben (Szinva-forrási vízmű, Anna-forrási vízmű, Felső-forrási vízmű), másrészt szivattyús üzemű vízművekben (Tapolcai vízmű, Tavi-forrási vízmű, Szent György-forrási vízmű, Királykúti vízmű) történik. A város napi vízfogyasztása 35-45e m3. A források vízhozamai a hidrometeorológiai viszonyokra érzékenyebbek, hozamuk általában tavasszal tetőzik, míg az őszi szárazabb évszakokra tartósan az átlag alatt marad.
A közüzemi ivóvíz gerincvezeték hossza Miskolc területén jelenleg 681,8 km, Miskolc Déli Ipari Park és Mechatronikai Park területén jelenleg 6,1 km. A 8 víztermelő telepről nyert víz tárolását 47 db ivóvíztározó medence (29 505 m3 kapacitás) látja el. A vízellátási rendszer a topográfiai viszonyokból adódóan nagy bonyolultságú, több mint 70 nyomászónát tartalmaz. A zónák vízellátását 34 nyomásfokozó- és átemelő gépház biztosítja. A zónák megfelelő lehatárolása és az ott alkalmazott vízellátási műszaki megoldások biztosítják a hálózati nyomások megfelelő értékét.
A szolgáltatási területen keletkező szennyvizek elvezetésére a kiépített közüzemi szennyvíz gerinc-csatorna és vezeték hossza Miskolc területén 527,2 km, Miskolc Déli Ipari Park és Mechatronikai Park területén 10,3 km, Felsőzsolca területén 33,5 km. Az elvezetés nagyrészt gravitációsan, kisebb részben átemelő gépházak üzemeltetésével történik. A szennyvízcsatorna hálózatba bekötött lakások aránya 98%.
A Miskolc város és az agglomerációs térségben keletkező szennyvizek megtisztítása, a keletkező szennyvíziszap kezelése a Sajó folyó partján épült szennyvíztisztító telepen történik.
Társaságunk ezen alaptevékenységeinek ellátását korszerű gazdasági és műszaki információs, valamint üzemirányító rendszerek támogatják.
Program ismertetése:
Az itt fakadó források jóságát már a kőkor embere, de a törökök is élvezték. A miskolctapolcai vízmű területén olasz mesterek, – Pazár István tervei alapján – 1909-1913-ig mélyítették az Olasz kutat, melyből Miskolc város ivóvízellátó hálózatába először indult meg a tiszta karsztvíz, és ezzel egy időben 109 évvel ezelőtt létre jött a MIVÍZ Kft. jogelődje. Az 1990-es évek elején a régi Olasz kút mellé létesítették az Új kutat. 2015-ben adták át ugyanitt azt a világszínvonalon is legkorszerűbb ultraszűrési vízkezelési technológiát, amely nagyban megnövelte és támogatja Miskolc vízellátásának biztonságát. A látogatás alatt megismerkedhetünk a vízműtelep forrásaival, illetve a MIVÍZ bemutatja azt a technológiát, amelyre Miskolc városa méltón büszke lehet.
A látogatás időtartama: 45 perc