A bánya látogatásának szabályai
- A bányát 10 éven aluli gyermekek nem látogathatják.
- A 14 éven aluli gyermekek kizárólag szülői felügyelettel vehetnek részt a programon.
- A programra kérjük hozzák magukkal személyi igazolványukat.
- Az üzemlátogatás során zárt, lapos talpú cipő és zárt ruházat viselése kötelező.
- A bánya veszélyes üzem, ezért a létesítményre vonatkozó munkavédelmi előírások betartása minden látogató számára kötelező.
- Alkoholos befolyásoltság, illetve egyéb tudatmódosító szerek hatása alatt álló személyek belépése tilos!
- Fényképezés nem megengedett.
- Parkolás: a 3-as számú főútról lekanyarodva Mátrai Erőmű Bükkábrány Bánya felé GPS 47.892635, 20.689452
Erőművek éjszakája a Mátrai Erőmű bükkábrányi bányájában:
- A látogatás várható időtartama: 2 óra
- A látogatók szakmai kísérő segítségével megismerkedhetnek a bükkábrányi bányánk működésével, a külfejtéses bányászati technológia folyamataival. Ezt követően egy speciális járművel (MAN) lemennek a bányába, a hatalmas bányagépek közelébe. Rossz időjárás esetén csak távolról tekinthetik meg a bánya működését.
Cégtörténet és technológia
Az 1969 óta üzemelő Mátrai Erőmű Magyarország egyetlen jelentős hazai primer energiaforrására, a lignitre alapozott erőműve. Összesen 950 MW-os beépített kapacitással hazánk második legnagyobb villamosenergia-termelője és bizonyos rendszerszabályozási feladatokban is fontos szereplő. Az erőmű a keleti országrészben az egyetlen folyamatosan üzemelő nagyerőmű, amely ellátásbiztonság szempontjából kiemelt fontosságú. A régió meghatározó foglalkoztatójaként közvetlenül és közvetve több ezer munkahelyet teremt.
Az erőmű lignit alapú blokkjaiba a tüzelőanyagot két saját tulajdonú bányájából, a visontai és bükkábrányi bányákból szállítja be. Bükkábrány Bányája Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében, Bükkábrány, Mezőnyárád és Vatta községek között helyezkedik el. Az 1985 tavaszán megnyitott bányában a meddő letakarítás és a széntermelés az É-i bányában indult meg, majd 1991-ben kapcsolódott be a széntermelésbe Déli Bányamező is, melynek művelése jelenleg is zajlik.
A bányaművelési tevékenység része a felhagyott bányaterületek alkalmassá tétele az újrahasznosításra. Ennek során növényzet telepítése, a megújuló energiatermelés érdekében fotovoltaikus (PV) erőmű projekt megvalósítása zajlik a megmunkált területeken.
Az erőmű a megújuló energiatermelésben 2002 óta van jelen, amellyel jelentős mértékben hozzájárult az Európai Unión belül vállalt fenntarthatósági mutatók teljesüléséhez. A CO2 – kibocsátás csökkentése érdekében a társaság a tüzelőanyaghoz keverve 11-12%-os mennyiségben biomasszát is éget. A Mátrai Erőmű modernizációja a 2023-tól elkövetkező 10 év egyik legjelentősebb hazai energetikai projektje lesz.
A Mátrai Erőmű Zrt. és leányvállalatai 2020-ban az MVM Csoport tulajdonába kerültek. A társaság a tevékenységét 2021. júliusától új néven, MVM Mátra Energia Zrt.-ként folytatja.
Az új tulajdonos célja, hogy a mára elavult és nem hatékonyan működő energiatermelő létesítményt modern, karbontakarékos és gazdaságosan termelő rendszerré alakítsa. Magyarország 2050-es karbonsemlegességi céljainak eléréséhez elengedhetetlen a technológiájának átalakítása összhangban a Nemzeti Energia- és Klímatervvel. Az MVM Csoport zöld jövőképének megvalósítása, a széntechnológia kivezetése összhangban van az uniós energia- és klímapolitikai célokkal is.
TÉRKÉP: https://maps.app.goo.gl/boSBHM5DS9rr7RuN7