Figyelem
- A látogatás 12 éves kortól ajánlott
- Biztonsági előírások: BIZTONSÁGI ELŐÍRÁSOK LÁTOGATÓK RÉSZÉRE_MVM Vízerőmű Kft
- Parkolási lehetőség biztosított
- A látogatás során fotók készítése saját felhasználásra megengedett, de a személyzet fotózása, videó felvétel készítése, valamint a készített fotók és felvételek nyilvánosságra hozatala nem megengedett!
Tiszalök egyik nevezetessége a Vízlépcső, mely három fő műtárgyból álló komplex hasznosítású létesítmény. Üzembe helyezési időpontok sorrendjében a nagyműtárgyat a következő létesítmények alkotják: duzzasztómű (1954), vízerőmű (vízerőtelep 1956-59) és a hajózsilip (1958). Az erőmű főtevékenysége villamosenergia-termelés.
A vízerőmű első energiatermelő blokkja 1956 szeptemberében kapcsolódott az országos hálózatra, majd ezt követően 1958-ban a második és legvégül 1959-ben a harmadik blokk kezdte meg a villamosenergia termelést. A Tiszalöki Vízerőmű jelenleg Magyarország második legnagyobb vízerőműve, melyben 3 db függőleges tengely-elrendezésű, egyenként 4.3 MW beépített teljesítményű, 117 m³/s névleges víznyelésű, 75 ford/perc névleges fordulatszámú vízturbina – generátor egység dolgozik. A gépegységek együttes beépített teljesítménye 12.9 MW, mely a vízjárástól függően kerül kihasználásra. A generátorok által 5,25 kV-os szinten megtermelt energia 5/22 kV-os blokk-transzformátorokon keresztül kerül betáplálásra az országos hálózatba. A vízerőmű szakemberei a termelő berendezések üzemeltetése mellet kezelik a 132/35/22 kV-os transzformátor és kapcsoló állomás berendezéseit is, melyek a környező ipari és közcélú fogyasztók energia ellátását biztosítják.
A vízlépcső létesítésére elsősorban vízgazdálkodási és árvízvédelmi célokból került sor. A Keleti főcsatorna megépítésével (1951-56) létrejött az élő víz összeköttetés az Észak-Alföld és a Körös-völgy területek között, majd 1967 után megépítésre került a nyugati főcsatorna, mely az öntözésen kívül Debrecen ivóvíz ellátásában is szerepet játszik. A Tisza folyó megújuló vízenergiájának energetikai célú hasznosítása mindig is az elsődleges vízgazdálkodási igények kielégítését követően rendelkezésre álló potenciál lehető legjobb hatásfokú kihasználására korlátozódott.
A Tiszalöki Vízerőműben megtermelt villamos energia mennyisége a Magyarországon vízenergiából előállított villamos energia kb 25 %-át teszi ki.
Látogatóink szakképzett üzemi kísérő vezetésével megismerhetik a Tiszalöki Vízlépcsőt, a nagyműtárgy környezetét, annak kialakítását és ökológiai hatását az élővilágra.
A bejárás során részletes tájékoztatást kapnak a Tiszalöki Vízerőműről, a termelő berendezésekről, azok üzemeltetéséről. Az ismertetést követően a csoport megtekinti a Tiszalöki Vízerőmű 2007-2010 közötti felújításakor készült szemléltető tabló képeit.
4450 Tiszalök, Vízerőmű
GPS koordináták: É 48° 1’ 28.2288”, K 21° 18’ 23.3424”
www.tiszavizvizeromu.hu
TÉRKÉP: https://maps.app.goo.gl/ipBaKHCy2WVBXPP1A